Bowling: Dayak yemişcesine eve dönmek…

Bowlingle daha önce bir kaç kez buluşmuş makara dolu beceriksizliklerimle ve gülüşmelerle son bulmuştu.

Bir kaç gün önce Profesyonel bir Bowling oyuncusu olan şirket sahibimizin hiç bir bilgisi ve tecrübesi olmayan beni ve diğer 3 iş arkadaşımı daha Şirketler arası bir Bowling turnuvasına kayıt ettirmesi ile biraz daha haşır neşir oldum bu spor ile…
Açıkcası bu kadar yoracağını hiç beklemiyordum.

İlk Turda yapılan iki farklı musabaka sonrasında tüm ekibin hayatında 3’er kere oynadığı oyunun turnuvasında Çeyrek finale yükselmeyi başardık fakat bu akşam yapılan Çeyrek Final müsabakasında oldukça kötü bir performans sergileyerek elendik.

Fakat burada anlatmak istediğim nasıl da elendik ya da nasıl çeyrek finale çıkılır değil.

231237f6232d847222a68cadd39cc23eHer maç sonrası eve nasıl dayak yemişcesine her yanına ağrıyarak ve topallayarak dönülür. Atışlar esnasında yaptığımız kol, bel, bacak ve kalça hareketlerinde vucudumu o kadar kasmışım ki her akşam eve topallayarak gitmenin dışında ertesi gün sancı dolu geçmesi de cabası. Anlaşılan bu oyunda kondisyon çok önemli oysa dışarıdan hiç te öyle görünmüyor! Topu yuvarlıyorsun gidip kukaları deviriyor…

Bir çoğunuzun belki de benim gibi en iyi bowling bilgisi Fred Çakmaktaş’ın her bölüm Barney Moloztaş ile en az bir kez uğradığı bowling salonunda inanılmaz estetik figürler ile topu yuvarlamasından ibaretse yalnız olmadığınızı buradan duyurmak istedim.

Her neyse merak edip baktım nereden çıkmış bu Bowling diye… Çıkış noktasını tam olarak kimse bilmiyor keza millattan önce de oynandığına dair oldukça fazla kanıt olduğu söyleniyor.

Wikipedia’dan alıntı; 

Mısır‘da yapılan kazılarda bowling sporunun köklerinin MÖ 5000’li yıllara dek uzandığına dair bulgular çıkarılmıştır. Kökenleri, MÖ’ye dek uzanan bu spora, spor olmanın dışında anlamlar da yüklendiği görülür. Söz gelişi, 3 ve 4. yüzyıllarda, bu sporda iyi olmak kilise tarafından “günahlarından daha çok arınmış olmak” anlamına geliyordu. Düzenlenen oyunlarda kukalar işlenmiş günahları temsil ediyor ve devrilen her kuka ile günahlardan arınılma inancı taşınıyordu.

Dipnot: Bu yazıyı yazarken hala kalçam ve sağ omzum ağrıyor!

Bowling: Dayak yemişcesine eve dönmek…” üzerine bir düşünce

  1. sevie

    her seferinde tırnağım acı verici bir şekilde kırılmasına neden olan spor/oyundur benim için.. dengesiz kas gelişimi de bence en kötü yanı :)

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir