Etiket arşivi: blogger ne demek

Ben Nasıl Blogger Olucam – 6

Önceki yazılar [1],[2],[3],[4],[5]

Taha`nın friendfeed üzerinden sorduğu soru üzerine yazının yayınlanma zamanı hakkında birşeyler söylemek istedim.

İlk etapta çok önemli olmamasına karşın yazdığınız yazının daha çok kişiye ulaşması açısından önemli ve de değerli bir kriter olduğuna inandığım bir konuda yazının yayınlanma zamanıdır.

Ben tutup burada “Ya ben yazıyorum okuyan okur okumayan okumaza banane yaaa!” triplerine girecek değilim. Açıkcası yazdıklarımın okunması umurumda olmasa idi blog açıp yazmaz kendime güzel bir defter alıp oraya kendi kendime yazardım. :)

Peki ben ne yapıyorum?

Yazılarımı yazdığım zaman gerçekten çok belirsiz her an oturup yazabiliyorum. Mümkün olduğu kadar yazılarım arasında 15 günden fazla zaman aralığı bırakmamaya çalışsam da hala düzensi bir periyot ile yazdığım gerçeğinin farkındayım. Ben bunun üzerinde çalışırken size de bir üstaddan aldığım tavsiyeden bahsetmek istedim.

“Frekans çok önemli! İster gece ister gündüz öğlen arası ne zaman yazarsan yaz. Sadece aynı gün ve saatte yayınla! Mesela Pazartesi sabah 09:00 da yayınlıyorsan yazını ben pazar akşamı kendi kendime ‘yarın kaloglu yeni yazısını yazacak ofise gidince okuyayım’ demeliyim…”

Üstüne çok söz söylemek istemiyorum bunun… Uzun zamandır çabalıyor olmama rağmen hala hep aynı gün yayınlama hususunu beceremedim. Fakat benim adet edindiğim şey yayınlama saati.
Yazılarımı genellikle geceleri yazıyorum.
Nadiren de olsa seyahatler sırasında araba da yolculuk ederken yazdığım zamanlar da söz konusu ama gerçekten çok az. Buna rağmen yazılarımın neredeyse hiçbiri denecek kadar azını gece yayınlamayı tercih ediyorum. Özellikle hafta sonu yazı yayınlamamak gibi bir adetim var.
Sanki hafta sonu yazdığım yazıdan kimsenin haberi olmayacakmış gibi gelir bana.
Bu nedenle tüm yazılarımı hep hafta içi ve 10:30 – 12:00 arasında yayınlanacak şekilde zamanlarım.

Tekrar altını çizmem gerek ki bu zaman da yayınlıyor olmanın sizi çok okunan biri yapması gibi bir şey söz konusu değil fakat sizi takip eden çok fazla kişinin yeni yazı yazdığınızdan haberdar olmasını sağlayacak küçük yardımcı bir etken.

Bu tıpkı gerçek hayatta neyi ne zaman söyleyeceğini bilmek gibi bir şey… Düşünsenize TV de en çok izlenen dizilerin karşısına yeni bir dizinin ilk bölümünü koymak ne kadar mantıklı? Veya tam önemli bir derbinin olduğu saatde bir dizi yayınlamak?

Örnek foto biraz olsun ne demek istediğimi açıklar sanırım :)

Ben Nasıl Blogger olucam? – 3

Geçtiğimiz sene bu zamanlar başladığım, Ben Nasıl Blogger olucam? – 1 ve Ben Nasıl Blogger olucam? – 2 başlıkları ile ilk iki bölümü yazdığım yazılarıma çok ara verdiğimi farketmemle başladı hikayenin devamı…

Hatta aradan bir sene geçti diye tekrar paylaştığımda, yazılarının düzenliliği ve titizliğine hayran olduğum Teakolik Hamza‘ dan şu tepkiyi aldığımda çok heyecanlandım…

Twitter’da bir kaç kez RT edilmesi de ara vermemin bir hata olduğunu belgeler nitelikteydi…

Şöyle yazılmış yorumlara bakarken Okumaya devam et

Ben nasıl blogger olucam? – 2

Bir kaç gün önce ilk bölümünü yazdığım “Ben nasıl blogger olucam?” gerçekten çok keyifli sohbetlere neden oldu. İyiki başlamışım :)

Listeden devam ediyorum tabi ki dedik ya öğrenecek çok şeyimiz var. Bunlardan en önemlisi tecrübedir… Dikkat ederseniz listemin büyük kısmı blogger olarak olmasa(kendilerine göre) bile kendi dallında oldukça tecrübe kazanmış kişiler… ;) Okumaya devam et