Etiket arşivi: şanslı

3 Bacaklı Kedilerle Yaşam – Kısım İki


Uzun zamandır yazıya dökmek istediğim bir tecrübeyi biraz acımın taze olmasından, biraz da işlerimin yoğunluğundan sürekli erteleyip duruyordum. Sağ olsun Burcu Tüzün biraz beni zorladı da, aşağıdaki röportaj çıktı ortaya. Martı dergisi için yaptığı bu röportajda aklına gelenleri sordu, ben de elimden geldiğince cevaplamaya çalıştım. Bunlar haricinde sizin de merak ettiğiniz konular var ise, seve seve dilim döndüğünce cevaplamak isterim.

Yazının birinci kısmı..

Bir de olaya hayata 4 pati ile başlayan Kartal cephesinden bakalım. Kartal bu durumu nasıl karşıladı? Yaşadıklarına ne tepki verdi,hayata tutunuşunu anlatır mısın?

Açıkcası çok büyük bir değişiklik olduğunu söyleyemem. İlk günden itibaren sanki 4 bacağı varmışcasına rahattı. Hatta Kartal`ın kırılan diğer bacağı da, yamuk kaynadığı için çok zor olacağını sanmıştık. Durum hiç de öyle olmadı :) Okumaya devam et

3 Bacaklı Kedilerle Yaşam – Kısım Bir

Uzun zamandır yazıya dökmek istediğim bir tecrübeyi biraz acımın taze olmasından, biraz da işlerimin yoğunluğundan sürekli erteleyip duruyordum. Sağ olsun Burcu Tüzün biraz beni zorladı da, aşağıdaki röportaj çıktı ortaya. Martı dergisi için yaptığı bu röportajda aklına gelenleri sordu, ben de elimden geldiğince cevaplamaya çalıştım. Bunlar haricinde sizin de merak ettiğiniz konular var ise, seve seve dilim döndüğünce cevaplamak isterim.

Kedilerle yaşam nasıl başladı?

Kedilerle yaşam aslında doğduğumdan beri diyebilirim :) Babamın da askere giderken beslediği bir kedi varmış, o askere gittikten sonra yemek yemeyi reddedip ölmesi işin trajik kısmı. O günden sonra, bir daha kedi almamış zaten… Okumaya devam et

Kedilerin kendine has garip huyları

Bizim 3 kedili 5 kişilik ev halkından bahsetmiştim ya size, şimdi o 3 kediden biraz daha bahsedeceğim…
Hepsi garip kardeşim bu kedi canlıların!
Her birinin kendine has abuklukları var.
Genelde kedilerle uzun zaman geçirmeyenlerin pek bir yanıldığı yer hepsinin aynı olduğunu iddia ettikleri noktadır.(Bence!)

Keza görünüşünün birebir aynı olduğu iddia edilerek yollanan bir çok fotoğraf veya videoya daha baktığım ilk saniyede en az 30`a yakın fark bulabiliyorum.
“Yahu neresi benziyor?” diyecek oluyorum ama sonra başlardaki tecrübelerim aklıma geliyor, vazgeçiyorum…

Sadece görünüş açısından bile bunca fark olan kediciklerin, huy olarak da ciddi farklılıkları bulunuyor.
Ben bizimkilerin kendilerine has özelliklerinden bahsedeyim size…
Öyleki bu hallerinden dolayı gözü kapalı ayırt edebiliyoruz onları :)

Kartal Efendi: Kapkara bir kedidir kendileri…
Kedicik diyemiyorum çünkü insan yaşı ile 33 yaşını doldurdu, eşek kadar kedi oldu artık! Bir önceki yazıda kısaca anlatırken bahsettiğim gibi gerçek bir sevgi pıtırcığı hatta sevgi bağımlısı… Kendisini sevdirmek için evin tamamında sizi gittiğiniz yere kadar takip edip, her duraklamanızda ayaklarınızın dibine yatıp türlü şebeklikler yapabilir, saatlerce miyavlayabilir… Bu sadece Seviye ve benim için geçerli değil, evde bulunan diğer kedilere de aynısını yapmaktan çekinmez hatta bi süre yanıt alamazsa acıklı bir ses tonu ile uzun havalar söylemeye başlar… Sevildiği esnada odanın içinde rahatlıkla duyabileceğiniz bir hırıltı çıkartır. Poposunu hafif tempo tokatlamanızdan büyük keyif almasına karşın kalçasının okşanmasından kesinlikle nefret eder ve bunu net bir şekilde anlatır! Onu biraz sevdikten sonra istediğiniz şekilde evirip çevirebilir mıncıklayabilirsiniz, kendini tamamen sizin o manyak üstü sevginize teslim eder.

Yuva Sultan: Karnı beyaz sırtının bir kısmında siyah ve gri tüylerle dolu bir Sultan`dır…
Bakmayın Sultan dediğime önceki yazıda bahsettiğim gibi orjinalinde bir fabrika yosmasının yavrularından biridir. Etrafta yiyecek bir şeyler olmadığı takdirde oldukça asil ve bir o kadar kibirli bir tavrı vardır bu kedimizin…  İnsan yaşı ile 32 yaşını doldurmuş olmasına karşın hala etrafta yiyecek bir şey söz konusu olduğunda ise tam bir çingene ve hırsızdır. Siz gözünüzü kapatıp açana kadar o yiyecekden bir miktar almamış olması mucize gibi bir şeydir. Kendisi istemediği sürece onu sevmeniz mümkün değildir. Sevdireceği zamanlarda ise kesinlikle herhangi bir hırıltı söz konusu bile olmaz. Sadece gerçekten çok keyiflendiği zamanlarda burnundan hafif bi fışırtı duyalabilir. Bir şey istediği zaman miyavladığında kesinlikle bir dişi kedinin miyavladığını anlarsınız.

Şanslı Hanım: Evin en küçük bireyi Şanslı Hanım…
Karnı beyaz, sırtının tamamı sarı ve siyah tüylerle dolu insan yaşı ile 13-14 yaşlarında, tam bir genç kız diyebiliriz. Duruşu ve bakışı ile bir çok kişiyi kendine hayran bırakabilecek kadar güzel ve alımlıdır. Yüksek yerleri pek sevmez, daima alçak ve mümkünse kimsenin ulaşamayacağı dar yerlerde olmayı sever. Diğer kedilerimizin aksine dışarıda geçirdiği kısa zaman zarfında çok şeyler yaşadığı için içinde bulunduğu travmayı henüz atlatabilmiş değil o nedenle genellikle etrafta dolaşıldığında ciddi şekilde korkan ve bir yerlere saklanan bir kediciktir. Yalnızca gece yarısı kendini sevdirmek için yaklaşır ve sol kulağının altı kaşındığında kendini tamamen teslim eder… O andan itibaren çok ani hareket yapmadığınız veya ani bir ses duymadığı sürece hipnotize olmuş gibi şekilden şekle sokabileceğiniz bir zaafa sahiptir. Siz onu severken ne Kartal gibi hırıldar, ne Yuva gibi bir fışırtı çıkartır… Hoşuna giden bir şey olduğunda ciddi bir şekilde ağzının suyu akar ve çevresini bir köpek gibi sırılsıklam eder… Miyavlaması ise ince ama hırıltılı bir ses tonu ile kesinlikle diğerlerinden ayırt edilir.

3 kedili 5 kişilik bir aile

Başlık için biraz düşündüm ve en uygun olanın bu olabileceğine karar verdim.
Uzun zamandır kedi sahibi biri olmama karşın kedilerimle ilgili doğru düzgün bir blog yazısı yazmadığımı farketmemle başladı herşey…

Bundan sonra yazacağım Kartal ile ilgili 2 yazı ile şimdilik tamamlamayı düşündüğüm bir yazı dizisinin başlangıcı diyebiliriz.
Hayatımın olmazsa olmazları, evlendiğimiz günden beri benimle beraber olan 2 kedim vardı. Cümleyi “-dı” diye bitirdim çünkü artık 2 kedim yok, 3 kedim var :)
Eşimin şurada bahsettiği yaramazın da aramıza katılması ile 3 kedili 5 kişilik bir aile oluverdik. Okumaya devam et