Etiket arşivi: sosyal medya

Sosyal Medya`nın Bugünü

Bir kaç gün önce Sosyal Medya`nın dünü isimli yazımda geçmiş zamanlarda henüz adı sosyal medya değilken biz neler yapıyor, neler kullanıyorduk ve bu araçları kullananlara karşı toplumda oluşturulan ya da oluşturulmaya çalışılan öcü kültüründen bahsetmiştim…
Bu sefer ise biraz bugünden bahsetmek istiyorum.
Okumaya devam et

Sosyal Medya`nın Dünü

Aslında “Sosyal Medya’nın dünü, bugünü, yarını…” olarak planladığım yazının sadece ilk bölümü bile o kadar uzadı ki, bunu bir yazı dizisi haline çevirmenin daha mantıklı olacağını düşündüm. Buyurun bu yazı dizisinin ilk kısmı…

mIRC vardı, asıl adı IRC ama bağlanabilmek için kullanılan programın adı ile daha çok anıldı, benim de aklımda öyle yer etmiş. Okumaya devam et

Ayar verirken Ayar edenler!

Dün akşam bir mevzu vuku buldu yine bildiğimiz online mecralarda ya da tam adıyla Sosyal Medyada…

Bir giyim firması toplu mail gönderirken tüm mailleri “To / Kime” kısmına ekleyip ciddi bir hata ile herkese mail adreslerimizi dağıtmış oldu.
Bu bir hata ama dikkatli bakınca çok da basit bir hata. Belki acemi bir çalışan tüm mailleri “To / Kime” kısmına yazdı, belki de işin üstadı dalgınlıkla bunu yaptı.

Bilinmez…
Aslında bu noktadan sonra çok da önemi yok.
Çünkü ondan daha büyük sıkıntıyı yaşatan ona ayar vermeye çalışan sözde “sosyal medya guruları” oldu.

Yaklaşık 300 kişinin mail adresinin olduğu toplu maile “Reply All / Tümünü Cevapla” yaparak bu firma ajansına ayar vermeye kalkıştılar. Bunu alay konusu yapıp mail atanlar, sosyal medyadaki türlü mecralarda paylaştığı yazının linkini yollayanlar, bundan “case study / emsal” çıkarıp anlatacağını söyleyenler, mailler arasında kız maili arayanlar, sırf zevk için “Reply All / Tümünü Cevapla” yaparak geyik yapanlar…

50`ye yakın geri dönen mail…

Yok arkadaşım yok siz “Ayar vericem derken ayar edenlerdensiniz

***** ÖNEMLİ NOT: Yukarıda bir giyim firması diye belirtmiştim. Bu firma DeFacto idi.  Firmadan az önce bir mail geldi. Gönderilen bu toplu mailin kesinlikle Defacto ile alakası olmadığını ve bunu yapanların tespiti için gerekli hukuki süreci başlattıklarını belirtiyorlar.  ****

Işıl Yılmaz ile Ev Hali programı yaparsak

Bu hafta zorunlu bir seyahat nedeniyle İzmir`e gitmem gerekti. Madem İzmir`e kadar gidiyoruz  neden Işıl Yılmaz ile program yapmayalım dedik ve oturduk mikrofonun başına.

Kadın bi garip anacım… Oturmuş özetler çıkarmış yazılar yazmış…
Sosyal medya uzmanı bildiğin, Allahım her yer kitap, her yer defter, notlar, post-itler…
Dedim “ne yapıyorsun?”
Anladı ama cevap vermedi. Allahtan Can oradaydı da olayı açıkladı…
Şaşkın kızcağız olayı SosyalMedyaTv gibi sanmış bilmediği yerden sormayayım diye de günlerdir çalışıyormuş.

“Yok yahu” dedim “Sakin ol makara yapıp eğlencez” uzun süre telkin ettik Can ile birlikte kendine gelmesi baya zor oldu :)
Tam oh herşey normale döndü derken bir kriz de hediye de çıktı.
Allahım o ne öle bir kitap seçmiş ömrün boyunca oku oku bitmez bir de böle terimler falan…
Baktık olacak gibi değil en son Can ile birlikte ayaklarından tutup şöle bi camdan aşağı silkeledik tozu, kiri pası gitti.

Yayına başlamadan önce de Sosyotap ile görüşüp düzgün bir hediye(2 kişiye takipçilerinin resimlerinden oluşan kendi mozaik posterini yaptırdık) seçip yayına başladık.

Sanırım çok fazla silkelemişiz ki en son yayında Hilal Cebeci ve Yılmaz Morgül`ün yaptığı mükemmel işlerden bahsediyordu..

Her neyse uzun lafın kısası yayını dinleyin en az burada anlatılanlar kadar da yayında var.

Bu hafta Ev Hali Programı @isilyilmaz`ın konuğu

Her hafta düzenli olarak Sosyalradyo.com sitesi üzerinden Salı günleri 21:30`da yapmaya çalıştığım Ev Hali programı bu hafta  İzmir`den yayınlanacak.

İzmir`den yapacağımız bu yayında, Ev Hali bir değişiklik yaparak bu sefer kendisi konuk olacak.

AdresGezgini‘nde “Sosyal Medya Uzmanı” olarak çalışan Işıl Yılmaz`ın [blog/twitter] misafiri olarak –sosyal medya dinamikleri– üzerine ahkâm kesme niyetindeyiz.

Bu haftaki programda yine bloglar yazıları okumaya devam edeceğiz. Siz de yayında okunmasını istediğiniz blog yazısının linkini yorum olarak gönderebilirsiniz.

Sosyal Medya Hakkında

Bir Kaç gün önce İnternette Tanışmak linki ile katılmış olduğum canlı radyo programının kaydını yayınlamıştım.

Oldukça güzel geçen bu sohbetin ardından bir Ankara ziyareti esnasında aynı radyo kanalı ile haberleşip daha uzun bir program çekmeye karar verdik.
Stüdyo ya ilk alışma evresinde biraz heyecanlansam da sonrasında rahatlayıp daha rahat bir şekilde programı tamamladık.

Lafı çok uzatmadan linki koyayımda siz de dinleyin bakalım nelerden bahsetmişiz :)

İnternette Tanışmak…

Benim için heyecanlı bir ilk denemenin başlangıç cümleleri bunlar…

Ama gerçekten oldukça zor oluştu bu satırlar. Aslında canlı yayında konuşmak, benim için  şu satırları yazmaktan çok daha rahattı!
Günlerdir düşünüyorum Nasıl yazmalıyım?, Nasıl başlamalıyım cümleye? diye…

Neyse çok uzatmayayım siz bir yandan (play) tuşuna basın bir yandan dinleyin bir yandan ben size anlatayım neler oldu… (Çok değil 10 dk lık bir sohbet ;))
Okumaya devam et

Ben Nasıl Blogger olucam? – 3

Geçtiğimiz sene bu zamanlar başladığım, Ben Nasıl Blogger olucam? – 1 ve Ben Nasıl Blogger olucam? – 2 başlıkları ile ilk iki bölümü yazdığım yazılarıma çok ara verdiğimi farketmemle başladı hikayenin devamı…

Hatta aradan bir sene geçti diye tekrar paylaştığımda, yazılarının düzenliliği ve titizliğine hayran olduğum Teakolik Hamza‘ dan şu tepkiyi aldığımda çok heyecanlandım…

Twitter’da bir kaç kez RT edilmesi de ara vermemin bir hata olduğunu belgeler nitelikteydi…

Şöyle yazılmış yorumlara bakarken Okumaya devam et

Neden hep sana ücretsiz tatlı veriyorlar???

Bir çok kişinin haberi vardır iş yerim Esentepe de…

Öğle yemekleri normal olarak genelde esentepe de yeniyor…

Her öğlen olmasa bile haftada en az 2-3 kez yemek yediğim bir lokanta mevcut sokağımızda…
Her gittiğimde çeşit çeşit yemeklerinden yer, bazı zamanlar “bugün ne yiyelim?” diyerek o günün özel yemeğinden denediğim olur…
Yemeği denedikten sonra da mutlaka yemekle ilgili fikrimi işletmecisine ve Aşçısına bizzat ileterim.

Okumaya devam et

Sosyal medya kullanımı #SOME

Sosyal medya kullanımı hakkında çok çok saygı duyduğum Yasemin Sungur`un yazısını kendi kendime MİM kabul edip, ben de kendimce nasıl kullandığımı yazayım istedim.

Nasıl Kullanıyorum?
Sosyal Medya çerçevesi içerisinde bir çok üstadıma göre oldukça taze toy ve çömez biri olarak bulunuyorum, fakat her geçen gün daha fazla heyecanlanıyorum. Üstadların peşinde bir o yana bir bu yana koşturmaktan öte neler yapıyorum derseniz bir kaç hesabım(aşağıda bahsedeceğim) üzerinden kimi boş kimi dolu lakırdılar ediyorum. Okumaya devam et