Etiket arşivi: stres

Mutlu sonlara her zaman inanırım!

Hayatın içinde hep zor zamanlar olmuştur…
Bazen bu zor zamanlar gerçekten çok uzuyor. Ne kadar uzasa da bu dönemlerde gösterilmesi gereken sabır ile ilgili Her gecenin sonunda güneş yeniden doğar isimli yazıda bir kaç kelam etmiştim.

Elbette her zor zamanın getirdiği stres ve dolayısı ile insan sağlığına etkilerinin olabileceğini ve bende neler olduğunu Stres insana neler yapar? başlığı altında kısaca aktarmıştım.

Şimdi bununla ilgili bir kaç satır daha laf edeceğim. Öncesinde şunu da söyleyeyim artık hayat ile ilgili tecrübelerimi(“yaşananlar karşısında psikolojim ve öğrendiklerim”`in en kısası bu oldu galiba) yeni kategorim[Hayat ve Tecrübeler] altında kaleme almaya çalışacağım. :) Okumaya devam et

Stres insana neler yapar? (Misal Bronşit!)

2-3 gün önce Her gecenin sonunda güneş yeniden doğar yazmıştım. Sabır gerçekten önemli! Fakat stres ve stresden doğacak sıkıntılara dikkat etmek gerek. Psikolojik olarak yaşadığımız her çöküntünün sonunda mutlaka yaşayacağımız hastalıklar olacakdır. ..

Son 10 gündür Ateş, Öksürük ve Üşüme gibi belirtilerle uğraşıyorum. 1-2 gündür artık öksürük nefes alınamaz sıklığa çıkınca doktorumla görüştüm. Öyle şanslıyım ki Brodil denen bu öksürük şurubu çok iyi bir öksürük şurubu olmasına karşın bazı kişilerde tam ters etki yapıp bronşları tamamen kapatabiliyormuş. Tıpkı bende olduğu gibi…

Sonunda şurup değiştirildi ve yerine bir hap verildi. Tabi oksijen desteği ile nefes almamın biraz daha kolay olması sağlandı.

Bir kaç gün sonunda hala öksürük kesilmedi. Bazı aralıklarda öksürmekten nefes alamadığım durum daha da ciddi bir hal alınca dün akşam yeniden doktora gittim. Doktorun söyleyeceği şeyi gerçekten tahmin etmiştim.
“Akut Bronşit”!!!

Uzun lafın kısası, Uzun süreli stres altında kalan vucudum artık bu duruma dayanamamış ve sağdan soldan patlak vermeye başlamıştı. Tabi bağışıklık sisteminin çökmesi ile hastalık daha da ilerlemişti.

Bundan sonra ihtiyacım olan ilaçları düzenli alma ve morali yüksek tutmak.

Stresden dolayı daha önce bir sürü hastalık atlattım.
Sırada ki hastalığımız Bronşit.
Yarışmacı arkadaşlara başarılar dilerim…
* Beni tanıyanların soracağı soruya peşinen cevap vereyim.  Sigarayı günde 2-3 taneye düşürdüm. Daha az olmasını isterim elbette elimden geleni yapıyorum..

Her gecenin sonunda güneş yeniden doğar!

Bazı dönemler vardır hayatta.. Karışık ve karmaşık duygular içine girer insan. Ne yapsa yanlış ne yapsa hatalı sanki.
Her iş mi ters gider?
Gidiyor işte…

Böyle durumlarda gerçekten sabıra ihtiyacı vardır her insanın… Çünkü böyle durumlar sabretmesi en zor durumların başında gelir. Bekle geçer dersin kendi kendnine az bir şey bekleyince geçsin istersin ama geçmez..

Çok sabırlı olmak gerek.
Dirayeti elden bırakmamak.
Sabır… Sabır…

Zaman geçtikçe streste artar bu tip durumlarda, sanki hiç bir şey azalmıyor da artıyormuş gibi gelir…
Unutma!
“Her gecenin sonunda güneş yeniden doğar!”

Kendine yabancılık

Yorucu bir donem ama bundan daha önemlisi benim zaman kavramımı kaybetmem. Her yere bir yabancılık peydah oldu. Evim bile bir garip durdu ilk zamanlar. Aslında bu yogun donemin icinde daha ne garip duygular var da uzun uzadiya anlatmak gerek…

Bu sadece ufak bir hasret giderme blogumla…
Aramızda ki buzlar erir umarım…