Sen nelere kadirsin PES (PRO EVOLUTION SOCCER)

Şu an oturduğum adreste yaklaşık 5 senedir oturuyorum. Mecidiyeköy’e taşındıktan sonra burada o an kullanabildiğim tek hizmet olduğu için ADSL’e geçtim. TTNET bağlantısını 8MB sınırsız olarak 1 sene kullandım fiyatları da oldukça uygundu… (Sanırım 56TL falandı!)

Aradan biraz zaman geçtikten sonra eve Playstation ve haliyle bir çok Erkek kullanıcı gibi PES13(Pro Evolution Soccer) aldım. İşte tam bu noktada bir çok sorun zincirleme olarak devreye girmeye başladı. Önce bağlantıyı kuramadığım, kurabilmem için port açmam gerektiği fakat elimdeki modelde bu özellik olmadığı için Modem değişti, Portlar açıldı. Artık bağlantım vardı.

Bağlantıya sahip olmuştum olmasına da bu sefer de oyunun en güzel yerinde “bağlantı kalitesi çok düştü” mesajı ve sonrasında oyundan kopmalarla karşı karşıyaydım. Düşünebiliyor musunuz? Dünya ile kapışıyorsunuz ve elin REAL MADRİD’lisi gelmiş bana kafa tutuyor. ŞEREF kokan Çubuklu formam sırtımda HAKKI’mla devireceğim, 2-0 öndeyim ve “çat” diye bağlantı hatası veriyor. Buna göz yumamam!

futbol asla sadece futbol değildirDerhal müşteri hizmetlerini aradım bağlantıdan bahsettim. Oyunun en olmadık yerde koptuğunu ve bağlantı kalitesinin ciddi düştüğünü anlattığım andan itibaren karşımdaki adamın konuşma şekli ve tavrı değişti. Bir anda problem yaşayan biri değil problem çıkaran biri olmuştum gözünde! Malum millet işi gücü için internet sıkıntısı ile uğraşırken ben -oyun oynarken bağlantımın düştüğünü- söyleyince gereksiz şeylerle uğraşan biri olmuştum. Benim ödediğim para diğerlerinden daha derğersizdi sanırım…

Biraz terslenip biraz bağırıp çağırdıktan sonra karşımdaki densizin tavrında oldukça düzelme oldu. Sonrasında bana çözüm üretmeye karar da verdi. Birlikte güzel güzel tartışarak sonlardırdığımız konuşmanın ardından bağlantıyı 1 sene taahhut vermek kaydı ile 94 TL’ye 8MB sabit hız ile kullanmamın çözüm olabileceğine karar verdik. (Herkesin kullandığı standart bağlantıda havuz sistemi vardır! Aynı bölgede yoğun kullanım olunca hız düşer!) Bu değişiklik yapıldıktan sonra herşey tolere edilebilir seviyedeydi.

Ta ki 1 sene sonra bir telefon gelip “Tahhütünüz bitti efendim. Yenilerseniz 109 yenilemezseniz 129 ödeyeceksiniz.” (YOK DEVE!) Derhal araştırmalar tamamlanıp, görüşmeler yapıldı ve aynı gün KABLONET bağlantım devreye alındı. 10Mbit hız+ kablotv 49 TL!
(TV izlemiyoruz ama Belgesel severiz. Kurulum yapılır yapılmaz bütün kanallar silinip sadece Belgesel kanalları bırakıldı listede…)

PC, Telefon, iPad hızla test edildi. İyiydi fakat sanki bi gariplik vardı. Tam olarak “Yavaş” diyemiyordum. Bazı zamanlar saniyede açılan sayfa, aynı site içerisinde diğer sayfalar kağnı gibi… Pek umursamadım 2 gün böyle geçti! 2 gün sonra –Dünya devi Beşiktaş’ım ile herkese meydan okuyayım- diye, başımda yençeri kalpağı sırtımda kırmızı bir kaftan ile oturdum oyunun başına…

“Bağlanılamıyor!”

Bağlantı testleri 1 Mbit hız gösteriyordu. PC’den denediğimde de aynı durum olduğunu farkettim. Hızımı test etmek hiç aklıma gelmemişti ya da umursamamıştım. O ana kadar herşey idare eder seviyedeydi ama PES bağlanamayınca bu bardağı taşıran son damla oldu! (Öyle deme benim için çok önemli bişi :))

Aradım, taradım, uğraştım. Müşteri hizmetleri dedikleri telefon numarasından türlü gerzeklikle uğraştım. Kendi çabalarımla anladım ki sorun, bana gelen bağlantıda değil modemde idi! Kablo ile bağlanınca hız gayet iyi ama kablosuz bağlantı sıkıntılı. Bana verdikleri kablosuz bağlanaMAyan kablosuz modem‘in üretici firmasına yönlendirildim. Sanki ben bağlantıyı değil de modemi satın almışım… Onlarla da konuştum sordukları 3 sorunun cevaplarını alınca “zaten siz herşeyi yapmışsınız modemi değiştirin” yorumu geldi.

Kimse sorunun ne olduğunu gerçekten araştırmıyordu.

3-5 standart sorun türü araştırılıp modem değiştiriyorlardı. Yeni modem geldiğinde aynı sorun yaşanırsa verilecek cevabı şimdiden duyabiliyordum. “Modemi bile değiştirdik daha ne yapalım?”

Bundan yılmayarak konuyu incelemeye her bir detaya tekrar göz atmaya karar verdikten sonra modemin kontrol panelinde KANAL bilgisinin yanında bir not farkettim.

Kontrol Kanalı: 11 ***Harici Girişim seviyesi: CİDDİ

Bu notun ne olduğunu inceleyince bölgede aynı kanalı kullanan fazla sayıda cihaz olduğu ve bunun kaliteyi etkileyeceği yazıyordu. Derhal diğer bağlantılara göz attım zaten herkes standart ayarda kullandığı için bir çoğunun modem isminden kablonet kullandığını anladım. Bağlantı adı olarak UYDUNETMASTER yazan 8 bağlantı vardı. İsmini değiştirenleri de hesaba katarsak en az 15 aynı tip modem var desek abartmış olmazdık. Çevredeki binalarıda düşününce gayet makul bir tahmin olduğunu gördüm. Önce UYDUNET sonra NETMASTER müşteri hizmetlerini aradım.

temsili

PES oynarken ben (temsili)

Özet geçiyorum aldığım cevap “E Biz ne yapalım?”

Bu durumu bizim ofiste sistemde anlayan arkadaşa anlatır anlatmaz benim aklıma gelmeyen süper ve basit bir çözüm önerdi. “Eski ADSL modemin duruyorsa ROUTER’ a çevir, onunla dağıt.” Mantık basitti; Kablo ile bağlantı sorunsuz olduğu için sorunsuz şekilde diğer modeme taşınacak, ona gelen bağlantı kablosuz olarak diğer cihazlara dağıtılacaktı ve böylece kanal çakışması olmayacaktı. Bu çözümü uygulamam maksimum 10dk zamanımı aldı. Sonunda elimde oldukça stabil bir 10MBit bağlantı vardı.

Biraz uğraştırdı ama artık tüm dünya’ya TÜRK’ün gücünü gösterebilecektim.

Banane Abi En Büyük BEŞİKTAŞ!

 

 

Sen nelere kadirsin PES (PRO EVOLUTION SOCCER)” üzerine bir düşünce

  1. Geri izleme: Ortalama bir TTNET kullanıcısının karşılaşabileceği saçmalıklar! - kaloglu.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir